ττττ
Εφαρμογές Διαχείρισης Δικτύου - «γαλάριζα»

Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2012

Νοκ άουτ η «Μπάρτσα» απ΄ το κύπελλο Ελλάδας

Η Κόρινθος, αν και πάλεψε μέχρι το τέλος, όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στην παράταση, πήγε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι, αλλά εκεί στάθηκαν πιο τυχεροί οι παίκτες του Απόλλων Σμύρνης και πήραν την πρόκριση στη επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, με 3-4....
 Η «Μπάρτσα» μπήκε εξαιρετικά στο ματς και νωρίς – νωρίς είχε δοκάρι σε αριστοτχνική εκτέλεση φάουλ του Φίλη, ενώ στο 5’ ο Ματεντζίδης από κοντά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ.
Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 10’ με ένα σουτ του Μανιά, να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μέλκα, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Ντα Σίλβα ανάγκασε τον Αθανασίου να διώξει εκπληκτικά σε κόρνερ, χάνοντας ακόμα μια καλή στιγμή για την «Μπάρτσα».

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους παίκτες του Απόλλων να παίρνουν την κατοχή, αλλά να μην δημιουργούν κάποια φάση.

Στην επανάληψη, η Κόρινθος είχε τον απόλυτο έλεγχο, δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση, έχασε και μια πολύ καλή ευκαιρία, όταν ο Ντα Σίλβα κινήθηκε υπέροχα από τα δεξιά, έβγαλε την παράλληλη σέντρα, αλλά ο Σαμπάνης ήταν ένα βήμα πιο πίσω και δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Απόλλων να είναι καλύτερος στο α’ μέρος και να χάνει μοναδική ευκαιρία με τον Δεληζήση, σουτ του οποίου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στη συγκεκριμένη φάση, οι φίλαθλοι των γηπεδούχων, ζήτησαν οφσάιντ, κάτι που δεν ισχύει, καθώς ακάλυπτος ήταν ο Διαμάντης, ο οποίος δεν μπήκε στη φάση.

Στο β’ μέρος της παράτασης, όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα οδηγηθεί στα πέναλτι. Στο 110’ όμως, ο Διαμάντης από κοντά πρόλαβε και την έξοδο του Μέλκα, σε μια φάση όμως που δεν έδειχνε ότι θα υπάρξει πρόβλημα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1 και «κόβωντας» κάπως τα πόδια των παικτών της Κορίνθου. Η συνέχεια ήταν δύσκολη, η κούραση είχε αρχίσει να φαίνεται, άλλωστε οι γηπεδούχοι δεν είχαν ούτε ένα επίσημο ματς, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, ενώ μην ξεχνάμε, ότι τους δύο συλλόγους τους χωρίζει και μια ολόκληρη κατηγορία.

Τελικά στο 119’, ο Φίλης εκτέλεσε υπέροχα φάουλ από αριστερά, ο Ντα Σίλβα με κεφαλιά νίκησε τον Αθανασίου, για το 1-1, μέσα σε πραγματική αποθέωση. Πάντως λίγο έλειψε στην επόμενη φάση, ο Δεληζήσης να κάνει το 1-2, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί που οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2, καθώς ο Αθανασίου απέκρουσε τα πέναλτι των Μακρή και Παπαευθυμίου, αλλά η «Μπάρτσα» δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Με μπροστάρη τον Μέλκα, ο οποίος είπε «όχι» σε Διαμαντίδη και Χιντζίδη, ήρθε η … επιστροφή στο ματς και το 2-2, από τους Ντα Σίλβα και Νικολόπουλο.

Ιασωνίδης και Φίλης ανέβασαν το σκορ στο 3-3, ο Κρουσταλέλης με πολύ τύχη, έκανε το 3-4, καθώς ο Μέλκας έπεσε σωστά, αλλά η μπάλα πέρασε κάτω από το κορμί του, για να φτάσουμε στο πέναλτι που έκρινε το ματς, όταν ο Ματεντζίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αθανασίου, με αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι να πανηγυρίσουν την μεγάλη πρόκριση.

Κορυφαίοι για την Κόρινθο, οι Ντα Σίλβα και Φίλης, σπουδαίο ματς από τον Πεχλιβανόπουλο, σταθεροί οι Μέλκας, Ντερτιλής, Παπαευθυμίου και έτρεξε πολύ όσο άντεξε ο Κατσίκης, ενώ από πλευράς Απόλλωνα, τεράστια εμφάνιση από τον Καμαρά και πολλές βοήθειες από τους Διαμάντη, Κύργια και Δεληζήση.

Τρομερή η συμπαράσταση απο τους φιλάθλους της ομάδας της Κορίνθου, οι οποίοι ακόμα και όταν το σκορ ήταν 0-1, δεν σταμάτησαν να φωνάζουν συνθήματα και να χειροκροτούν τους παίκτες.

KΟΡΙΝΘΟΣ: Μέλκας, Ντερτιλής, Φίλης, Ματεντζίδης, Παπαευθυμίου, Ντα Σίλβα, Πεχλιβανόπουλος, Τσουβαλτσίδης, Κατσίκης Π (75’ Ντουντού), Κάλφας (60’ Νικολόπουλος), Σαμπάνης (100’ Μακρής)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Αθανασίου, Κωνσταντίνου, Χιντζίδης, Κύργιας, Ιασωνίδης, Ντουτσαρίδης, Καμαρά, Τομαράς (61’ Διαμαντίδης), Δεληζήσης, Διαμάντης (117’ Κρουσταλέλης), Μανιάς (73’ Κορώνης)οκ αουτ
 Η «Μπάρτσα» μπήκε εξαιρετικά στο ματς και νωρίς – νωρίς είχε δοκάρι σε αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Φίλη, ενώ στο 5’ ο Ματεντζίδης από κοντά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ.